Alman Devi BMW Grubu Rekor Üstüne Rekor Kırdı! Kârı Dudak Uçuklattı

Grup gelirleri %9 artarak 155 milyar 498 milyon euro’ya yükselirken, BMW Grubu, ilk kez Mercedes Otomobil Grubu’ndan daha fazla satış gerçekleştirdi.

Geçen yıl AR-GE harcamaları 7,53 milyar euroyu bulurken, BMW Grubu dünya genelinde otomobil teslimatlarını %11,7 artırarak 2 milyon 661 bin 922’ye yükseltti. Bu teslimatların %14,7’si elektrikli otomobillerden oluşuyordu ve elektrikli otomobil satışları %74,1 arttı.

Bu yıl için BMW, satışlarda hafif bir artış ve vergi öncesi kârda ise ikinci el piyasasındaki değişen koşullar nedeniyle bir miktar azalma öngörüyor.

BMW’NİN KURULUŞU VE KISACA TARİHÇESİ

Bmw, 1916 yılında kurularak otomobil, motosiklet ve bisiklet üreten bir firmadır. Bmw şirketinin merkezi Almanya’nın Münih kentinde bulunmaktadır. Bmw firması ilk zamanlarda sadece uçak motoru üretebilirken zamanla otomobil üretecek kapasiteye ulaşmıştır. Bmw kelimesinin Türkçe açılışı: Bavyera Motor Fabrikaları A.Ş. olmaktadır. Şirketin dili İngilizcedir. Bmw şirketinin sloganı ise,’ sheer driving pleasure ‘ yani gerçek sürüş keyfi olarak belirtilmektedir.

Alman devi BMW son yıllarda inovasyon ve mühendisliğin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Şirket, elektrikli ve otonom sürüş sistemleri gibi yeni teknolojilere de büyük yatırımlar yaptı. Hem yenilikçi hem de pratik olan yüksek kaliteli otomobiller üretmeye kararlı olan firma önümüzdeki yıllarda da başarısını sürdürecek gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x